// Ana Sayfa //       

'+ ' '+ ' '+ ' '+ ' '+ ' '+ ' '+ ''+ '


             2013-2014 ADLÎ YILI TÖRENLE AÇILDI

             2013-2014 Adli Yılı, Tokat Adliyesi ile Tokat Baro Başkanlığı'nın birlikte düzenlemiş oldukları törenle 2 Eylül 2013 Pazartesi günü açıldı.  

            Açılış törenine, Adalet Müfettişleri Abdulhalim SAĞLAM ve Mustafa DAĞCI, Tokat Cumhuriyet Başsavcısı Özkan GÜLTEKİN, Adli Yargı Adalet Komisyonu ve ACM Başkanı Ercan ADALI, İdare Mahkemesi Başkanı Mehmet KARAKUŞ, GOP Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mücahit EĞRİ, Baro Başkanı Av. Faruk BOSTANCI, İl Jandarma Komutanı J. Albay Z. Yusuf CAVLAK, İl Emniyet Müdürü Osman BALCI, 48. Piyade Alay Komutanı Piyade Albay Ünal ÇAYCI, hâkim ve Cumhuriyet savcıları, avukatlar ile Adliye personeli katıldılar. Cumhuriyet Savcı Adayı Ümit ŞAHİN'in sunumunda gerçekleştirilen tören, çelenklerin Atatürk Anıtına sunulması ile başladı. Çelenklerin sunulmasını müteakiben saygı duruşunda bulunulup, İstiklâl Marşı okundu. Açılış töreninde, günün anlam ve önemini belirten konuşmaları Tokat Baro Başkanı Av. Faruk BOSTANCI ile Tokat Cumhuriyet Başsavcısı Özkan GÜLTEKİN yaptılar. Konuşmaların ardından Baro Başkanlığı’nın Sosyal Tesislerinde yapılan ikrâmla programa devam edildi.

Fotoğraflar İçin Tıklayınız...  

 

 

LOJMANDA ADLÎ YIL KOKTEYLİ

           

       Aynı günün akşamı, Tokat Adliyesi Lojman Bahçesinde de bir kokteyl verildi. Tokat Adliyesi tarafından düzenlenen kokteyle, Adalet Müfettişleri Abdülhalim SAĞLAM ve Mustafa ÇAKMAK, Cumhuriyet Başsavcısı Özkan GÜLTEKİN, Adli Yargı Adalet Komisyonu ve ACM Başkanı Ercan ADALI, İdare Mahkemesi Başkanı Mehmet KARAKUŞ, Baro Başkanı Av. Faruk BOSTANCI, Cumhuriyet savcıları, adlî ve idarî yargı hâkimleri, avukatlar, hâkim ve Cumhuriyet savcılarının eşleri ile çocukları katıldılar. Oldukça neşeli bir ortamda geçen kokteylde, küçük balerinlerin yaptıkları gösteri katılımcılardan tam not alırken, çocuklar kendileri için getirilen palyaço ile gönüllerince eğlenme imkânı buldular. Ayrıca programın devamında, Tokat'ın yöresel bir müzik ekibi tarafından Türk Halk Müziği Konseri verildi.

Fotoğraflar İçin Tıklayınız...  

 

ÖĞRENCİLERİN “HUKUK ve ADALET” DERSİ İLGİSİ

            2013-2014 Adlî Yıl Açılışında, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Niyazi ÇEVİK, Özel Bahçeşehir  Koleji Müdürü Ayhan ESENER ve öğretmenleri refakatinde Özel Bahçeşehir Koleji 6. ve 7. sınıf öğrencileri, Cumhuriyet Başsavcısı Özkan GÜLTEKİN'i ve Adalet Komisyonu ve ACM Başkanı Ercan ADALI'yı makamlarında ziyaret ettiler. 

            Kendisini ziyaret eden öğrencilere, Milli Eğitim Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı arasında 2012 Yılında imzalanan protokol ile 6. ve 7. sınıflarda "Hukuk ve Adalet" dersinin seçmeli ders olarak okutulacağını hatırlatarak konuşmasına başlayan Cumhuriyet Başsavcısı Özkan GÜLTEKİN,  öğrencilerin bu dersi almalarının çok önemli olduğunu vurguladı.

            GÜLTEKİN, konuşmasında "Bu yıl, 'Hukuk ve Adalet' dersi, 6. ve 7. sınıf öğrencilerine seçmeli ders olarak okutulacak. Ben, bunu çok önemsiyorum ve hatta geç kalmış bir adım olarak değerlendiriyorum. Çünkü hukukun tanımına bakacak olursak; hukuk, toplum hâlinde yaşayan insanların birbirleriyle ve toplumla olan ilişkilerini düzenleyen ve uyulması kamu kudretiyle sağlanan müeyyideler bütünü olarak tanımlanmıştır. İnsan da sosyal bir varlık olduğuna, sosyal olan bu varlık toplum içinde yaşadığına göre, bu dersin seçmeli ders olarak belirlenmesini, toplumsal kuralların bilinmesi, aynı zamanda farkındalık yaratma ve hukuku hayatın her alanında işleyen kurallar bütünü olarak toplumun tüm katmanlarına yayma adına atılmış önemli bir adım olarak görüyorum. Bu anlamda; 2013-2014 Eğitim ve Öğretim Yılında, tüm öğrencilerin bu derslerden yararlanmasını diliyorum. Bizim de adliye olarak üzerimize düşen görevi eksiksiz yerine getireceğimize dair inancınızın tam olmasını arzu ediyorum. Yeni Eğitim - Öğretim Yılının ve bu dersin yararlı olmasını temenni ediyorum." dedi.

            Müteakiben konuşan Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Niyazi ÇEVİK ise, yeni adli yılın hayırlı olmasını dilerken; "Hukuk ve Adalet" dersinin seçmeli ders olarak okutulmasının kendilerini de heyecanlandırdığını hatırlattı. ÇEVİK, "Hukuk bilincinin geliştirilmesi, özellikle bu yaş grubundaki çocuklar ve ülkemizin geleceği açısından çok büyük önem taşıyor. Bu nedenle; işbirliği çerçevesinde, bu dersin uygulamasına katkı anlamında zaman zaman birlikte olmayı ümit ediyorum." diye konuştu.

            Ardından Cumhuriyet Başsavcısı Özkan GÜLTEKİN ile birlikte heyet, Adli Yargı Adalet Komisyonu ve ACM Başkanı Ercan ADALI'yı makamında ziyaret ettiler. ADALI da, hukukun toplumun her alanında var olduğunu, bu dersin öğrencilerin seçmeleri hâlinde çok yararlı olacağını belirterek, hukukçu olmak isteyen öğrencilerin kimler olduğunu sordu ve onların sorularını cevaplandırdı.

            Cumhuriyet Başsavcısı Özkan GÜLTEKİN, ziyaretin ardından öğrencilere bizzat refakat ederek  adliyeyi gezdirdi ve adliye çıkışında öğrencilerle hatıra fotoğrafı çektirerek minik misafirlerini adliyeden uğurladı.  
Fotoğraflar İçin Tıklayınız...  

 

Tokat Adliyesi Resmi Web Sitesi © 2012 Tüm Hakları Saklıdır. itesi © 2012 Tüm Hakları Saklıdır.
Bu Sitede Yayınlanan Tüm İçerikler, İzinsiz Kaynak Gösterilemez ve Yayınlanamaz.